Macska és Kutya

Szeresd a macskád vagy a kutyád! Ne báncsad ő csak szeretetett kér és ad!

Lényeges dolgok

A macska egy kisebb termetű húsevő emlősállat, amely a macskafélék családján belüla Felis nem Felis silvestris fajához tartozik, a vadmacska alfaja, bár a mai rendszertanbann ikább kezdik külön fajként kezelni az állatot, ugyanis nagyon sok dologban eltér az őseként tekintett fajtól. Ügyes ragadozó, több mint 1000 faj tekinthető a zsákmányának. Emellett meglehetősen intelligens beidomítható egyszerű parancsok végrehajtására vagy szerkezetek működtetésére.A macskának számos fajtája és színváltozata létezik. Csupasz és farok nélküli változatait is kitenyésztették. A macskák több mint százféle hangjel és testbeszéd segítségével kommunikálnak, mint például nyávogás, csiripelés, dorombolás, fújás, morgás, perregés. A lovakhoz és más háziállatokhoz hasonlóan a macskák is képesek vadon élve fennmaradni. Az állatvédők beszámolói szerint azonban hosszú távon csak igen kevés példány képes gazdátlanul életben maradni, többségüket elpusztítják a járművek, a ragadozók, az éhség, az időjárás viszontagságai és a betegségek.

Macska

Domestic cat cropped.jpg

Státusz

Háziasított

Rendszertani besorolás

Ország:

Állatok(Animalia)

Törzs:

Gerinchúrosok (Chordata)

Törzs:

Gerincesek (Vertebrata)

Osztály:

Emlősök(Mammalia)

Rend:

Ragadozók(Carnivora)

család:

Macskafélék(Felidae)

Nem:

Felis

Faj:

Vadmacska(F. silvestris)

Alfaj:

F. s. catus

A háziasítása előtti legközelebbi őse az afrikai vadmacska avagy líbiai fakómacska.1758-ban Linné a házi macskának a Felis catus rendszertani nevet adta, 1775-ben Johann Christian Daniel von Schreber a vadmacskát Felis silvestris néven sorolta be. Jelenleg a házi macskát ennek alfajaként tartják számon; a Zoológiai Nevezéktan Nemzetközi Szabályzata értelmében a faj hivatalos neve azonban F. catus, mivel ezt Linné elsőként publikálta.

A macska háziasítása rendkívül sokáig tartott, kezdete az ember letelepedésének időszakára tehető.

Egyre több bizonyíték kerül elő, melyek azt bizonyítják, hogy a folyamat már jóval előbb elkezdődött, mint ahogyan azt ma gondoljuk. Különböző maradványokat találtak Jerikó mellett, melyek korát 9000 évesre becsülik. Egy ideig nem volt bizonyíték arra, hogy ezek tényleg háziasított állatok lehettek, de egy francia paleozoológus, Jean-Denis Vigne és munkatársai 2004 áprilisában a ciprusi Shilloukambos mellett feltártak egy egykori kőkorszaki település temetőjében egy sírt, amelyben az eltemetett ember mellett egy macska csontjait is megtalálták.Anatóliában is találtak olyan, körülbelül i. e. 6000 táján készült szobrokat, amelyek macskával játszó asszonyokat ábrázolnak. Ezek alapján feltételezhető, hogy a macska háziasítása Elő-Ázsia területén már 9500 évvel ezelőtt is elkezdődhetett. Egy 2007-es DNS-vizsgálat eredménye szerint ősétől már 100-130 ezer évvel ezelőtt elvált, jóval korábban, mint azt a régészeti leletek bizonyítják, majd a termékeny félhold területén élő emberekhez szegődött, hamarabb, mint a kutya.



Enyit tudtam!Néz még utána máshol ha másis kell




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 3
Heti: 8
Havi: 6
Össz.: 13 422

Látogatottság növelés
Oldal: Macskák
Macska és Kutya - © 2008 - 2024 - macskaeskutya.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »